EN / HU

A 2019-es díj zsűrije:

 

Dr. Paul O'Neill

Dr. Paul O’Neill ír származású kurátor, művész, író és oktató

Művészeti vezetője a PUBLICS kurátori ügynökségnek, amely rendezvényhelyszín és könyvtár is egyúttal. 2013 és 2017 között a Center for Curatorial Studies doktori programjának igazgatója volt a Bard College-on. Munkássága széles körben ismert, sokan az egyik legfontosabb kutatás-orientált kurátorként, illetve a kurátori gyakorlat, a köztéri művészet és a kiállítástörténet egyik legfontosabb szaktekintélyeként hivatkoznak rá. Számos kurátori és kutatási tisztséget töltött be az elmúlt húsz évben, ezen felül pedig több kurátori és vizuális művészeti képzésben vett részt oktatóként. Világszerte több, mint 60 kurátori projekt kurátora vagy társkurátora volt.

Vendégelőadó volt az amszterdami de Appel kurátori programján, tudományos munkatársként dolgozott Dublinban a The Graduate School of Creative Arts and Media intézményében. Korábban előadója volt többek között a Goldsmith és a University of London kurátori mesterképzéseinek. Dolgozott Dublinban a London Print Studio Gallery kurátoraként és a Multiples X művészeti vezetőjeként is.

Szövegei számos könyvben, katalógusban, folyóiratban és magazinban megjelentek, az Art Monthly rendszeres szerzői között van. A The Journal of Curatorial Studies és a FIELD – A Journal of Socially Engaged Art Criticism című folyóiratok szerkesztőbizottság tagja. A Curating Subjects (2007) szerkesztője, Mick Wilsonnal közösen szerkesztette a Curating and the Educational Turn (2010) és a Curating Research (2014) című könyveket, társszerkesztője továbbá a Locating the Producers: Durational Approaches to Public Art (2011) című könyvnek, amelyet Claire Dohertyvel közösen jegyez. A The Culture of Curating and the Curating of Culture(s) (2012) című könyv szerzője.

 

Gabriela Kotiková

Gabriela Kotiková Prágában élő művészettörténész és kurátor

A prágai Univerzita Karlova egyetemen tanult művészettörténetet, ahol 1998-ban szerzett diplomát “Fotográfia a cseh képzőművészetben az 1990-es években” című szakdolgozatával. 1999 óta dolgozik a prágai Center of Contemporary Arts (korábban Soros Center for Contemporary Arts) munkatársaként. Számos különböző projekten dolgozott már a CCA intézményén belül, főképp a kortárs cseh képzőművészek részletes dokumentálására szakosodva. 2000-ben nevezték ki a CCA galériájának (Jelení Galéria) vezető kurátorává. A Jelení Galéria fókuszában a fiatal, feltörekvő művészek támogatása áll, célja, hogy lehetőséget biztosítson első önálló kiállításuk megvalósítására. A Jelení Galéria munkatársaként töltött elmúlt húsz évben Gabriela több, mint 50 monografikus kiállítást kurált többek között olyan művészek számára, mint Eva Kotátková, Dominik Lang, Ján Mančuška vagy Zbyněk Baladrán. A Galéria keretein túl megvalósított projektjei voltak például a “Luksus, Kamera Skura, Headless Rider” Cimelicében, valamint a “Criss-Cross” című projekt Broumovban, amelyet társkurátorként jegyez. 2003-ban elnyerte a tranzit.cz “Develeopment Grant” kurátoroknak szóló díját. Gabriela publikált szövegeket az Ateliér, a Živel, és az Umělec folyóiratokba is.

 

Noor Mertens

Noor Mertens jelenleg Németországban élő kurátor és író

Noor Mertens kurátorként dolgozik, jelenleg a németországi Kunstverein Langenhagen vezetője, ahol olyan művészeknek rendezett egyéni kiállítást, mint Stefano Calligaro, Isabel Nolan, Kroot Juurak vagy Philipp Kremer. Ezen kívül Elsa von Freytag-Loringhoven bárónővel valamint a művész és kurátor Jack Jaegerrel foglalkozó projekteket is szervezett. Zenetudományt és művészettörténetet tanult, szakdolgozatát a Szituacionista Internacionálé származtatás fogalmáról írta. 2016-ig a rotterdami Museum Boijmans Van Beuningen modern és kortárs művészeti, valamint városi gyűjteményének kurátora volt, ahol Beni Bischof, Alexandra Bircken, Elad Lassry és Liu Wei közreműködésével is hozott létre projekteket és a múzeum gyűjteményével dolgozott. Ezt megelőzően a Galerie Paul Andriesse munkatársa volt Amszterdamban. Rendszeresen ír esszéket és cikkeket, társszerzője volt például a Towards Visibility. Exhibiting Contemporary Drawing 1964-80 (Roven éditions, 2015) kiadványnak is. 2016-ban a Prospects & Concepts of the Mondrian Fund kurátora volt, tavaly pedig társrendezője volt a The Gallerists: radical mediators in contemporary art from the sixties onwards című nyilvános beszélgetés-sorozatnak úttörő (egykori) amszterdami galériatulajdonosokkal.